Dandanes so menjave zaposlitve postale že nekaj popolnoma vsakdanjega. Pa smo res dovolj dobro pripravljeni za (ponoven) vstop na trg dela ali bi lahko svoj nastop še nekoliko izpopolnili? Če ste se v zadnjem času znašli ravno pred tem vprašanjem, potem boste v tem prispevku morda našli nekaj nasvetov, ki vam pri tem lahko pomagajo.
Priprava kvalitetnega življenjepisa in samopredstavitve za posameznika predstavlja pomembno vstopno točko na trg dela
Življenjepis predstavlja prvi stik z delodajalcem, na podlagi katerega je že sprejeta prva odločitev, ali s posameznikom nadaljevati proces selekcije ali ne. Zato je pomembno, da imajo iskalci zaposlitve informacije in znanja, ki jim omogočijo kvalitetno predstavitev potencialnim delodajalcem.
Pri pripravi kvalitetnega življenjepisa moramo biti pozorni na različne dejavnike, med drugim na naslednje:
- obliko življenjepisa (kronološka, funkcijska, kombinirana),
- dolžino življenjepisa,
- vsebino - informacije, ki jih vključimo (osnovni podatki, slika – da ali ne?, izkušnje, izobrazba, jezik, računalniška znanja, kompetence, hobiji, reference in priporočila itd.),
- poudarke (kaj izpostaviti, kako podrobno obrazložiti itd.),
- ciljno usmerjeno pisanje (prilagoditev življenjepisa glede na pozicijo, na katero se prijavljamo),
- jezik / slovnico,
- da v življenjepisu ni napak ipd.
Zaposlovalci lahko prejmejo na stotine življenjepisov, med katerimi morajo izbrati le nekaj kandidatov (navadno največ okoli 10), ki jih bodo povabili na razgovor oziroma osebno srečanje, zato je vtis, ki ga naredimo z življenjepisom zelo pomemben.
Pomoč pri pripravi na razgovor z novim potencialnim delodajalcem
Če smo delodajalca prepričali s svojim življenjepisom in smo dobili povabilo na razgovor, pa je na vrsti naslednji korak – kvalitetna samopredstavitev. Če se želimo na razgovoru dobro odrezati, se moramo nanj tudi dobro pripraviti. Ko smo v stresni situaciji (kar razgovor navadno je), se nam namreč lahko zgodi, da »zablokiramo«, pozabimo povedati, kar smo želeli, izpustimo pomembne informacije itd., omenjeno pa nam lahko pomaga preprečiti (ali vsaj omiliti) dobra priprava na razgovor. S tem se izognemo tudi preveliki količini stresa in s poglobljeno predstavitvijo delodajalcu omogočimo, da nas spozna v pozitivni, ampak realni luči.
Priprava na zaposlitveni razgovor zajema tri področja:
- Kaj storiti PRED razgovorom?
- Na kaj je potrebno paziti MED razgovorom? Kako razgovor čim bolje odpeljati? Česa ne početi?
- Kaj narediti PO razgovoru?
Zakaj je kvalitetna priprava pomembna?
S pripravo kvalitetnega življenjepisa in učinkovitim nastopom na zaposlitvenem razgovoru se namreč lahko izognemo napakam, ki bi lahko iskalca zaposlitve stale želene zaposlitve. Najpogostejše napake kandidatov so:
- manjkajoči podatki v CV-ju (delodajalec prejme premalo informacij o kandidatu),
- neprofesionalna fotografija na CV-ju (na podlagi omenjenega si delodajalec že ustvari določen vtis),
- slab prvi vtis (prvi vtis se navezuje že na čisto uvodni kontakt in lahko pri delodajalcu ustvari predstavo o kandidatu, ki jo je težko spremeniti),
- nepripravljenost na razgovor (npr. kandidat ne pozna dejstev v svojem CV-ju ali nima nobene informacije o podjetju, kamor je prišel na razgovor).
Bi si želeli še več nasvetov ali pa menite, da bi vam prav prišlo izobraževanje na temo dobre priprave CV-ja in priprave na zaposlitveni razgovor? V podjetju Profil d.o.o. tekom leta v različnih terminih izvajamo na to temo tudi skupinske delavnice, ki se jim lahko kot posamezniki pridružite. Na delavnicah z vami na primerih dobrih praks predelamo pomembne vsebine, ki jih je dobro vključiti na CV in vas s praktičimi namigi pripravimo na zaposlitveni razgovor.
V kolikor bi se želeli pridružiti delavnicam ali izvedeti kaj več o vsebini, nas kontaktirajte na profil@profil.si.