Metoda 360° ali precej znana tudi kot 360° povratna informacija je ocenjevalna metoda, ki se pogosto uporablja tako v organizacijski psihologiji kot na področju upravljanja s človeškimi viri. Bistvo te metode je, da posameznika ne ocenjuje samo njegov nadrejeni, temveč povratno informacijo o svojem delu, učinkovitosti, medosebnih spretnostih ipd. oseba pridobi z različnih zornih kotov: od nadrejenega, od sodelavcev, podrejenih, oceno pa si poda tudi sama. V nekaterih primerih lahko oceno pridobimo tudi s strani strank ali zunanjih sodelavcev.
Metoda 360 se tako uporablja za identifikacijo močnejših in šibkejših kompetenc – tako vodstvenih kot tudi nevodstvenih kadrov - po percepciji vseh zaposlenih, s katerimi oseba največ sodeluje tekom delovnega procesa. Rezultati so v kombinaciji z metodami merjenja delovne uspešnosti (KPI, vodenje s cilji, realizacija, ipd.) odličen pokazatelj prednosti in potencialnih razvojnih priložnosti posameznika. Hkrati pa s to metodo posameznik močno krepi svoje lastno samozavedanje.
Rezultati, ki jih tekom procesa pridobimo, lahko služijo tudi kot dobro izhodišče za razvoj kadra in vpeljevanje sprememb na ravni celotne organizacije. Izsledki imajo visoko informativno vrednost tudi v fazah odločanja pri:
- zaposlovanju / selekciji
- planiranju izobraževanj
- planiranju nasledstev
- skupinski dinamiki timov
- kariernem svetovanju / coaching
- mentorskem programu
Glavne prednosti ter koristi metode 360 so torej:
- pridobitev ocene z različnih zornih kotov
- krepitev lastnega samozavedanja (ustvarjanje realne slike o svojem delovanju)
- pridobitev bolj strukturirane in natančne povratne informacije
- identifikacija močnejših in šibkejših kompetenc posameznika
- dobro izhodišče za načrtovanje razvoja kadrov
- dobro izhodišče ter pomoč pri vpeljavi sprememb
- pozitiven vpliv na izboljšanje delovne učinkovitosti
- anonimnost ocenjevanja (večja mera iskrenosti in odprtosti)
Če tudi vi želite v vašem podjetju izvesti ocenjevanje po metodi 360° nas za več informacij kontaktirajte na profil@profil.si
Prispevek je za vas pripravila:
Rosana Vidovič, mag. psih.