Ste trenutno v obdobju iskanja nove zaposlitve oziroma aktivno pogledujete, kakšne so priložnosti na trgu?
Imate občutek, da na delovnem mestu stagnirate in si želite novih možnosti?
Se razmere v vašem podjetju spreminjajo in nimate več občutka stabilnosti svoje zaposlitve?
V našem vsakdanu smo obdani z veliko količino informacij, zato je včasih težko razbrati, kje vse lahko dobimo informacije, ki so pravilne in za nas resnično relevantne. Posledično porabimo za iskanje, analiziranje in filtriranje informacij kar nekaj dodatnega časa, ki bi ga lahko učinkoviteje namenili drugim aktivnostim (npr. priprava dobrega življenjepisa, poglobitev v delovanje podjetja, pripravo na razgovor).
Da bi vam pri tem vsaj malo pomagali oziroma vam olajšali pot do relevantnih informacij, z vami delimo nekaj nasvetov, kam se lahko obrnete kot aktiven iskalec zaposlitve.
Kam se obrniti kot aktiven iskalec zaposlitve?
1. Kje najdem prosta delovna mesta
Razpisana prosta delovna mesta lahko poiščete na različnih spletnih kariernih portalih (npr. Moje delo, Optius, Deloglasnik, Zavod RS za zaposlovanje itd.), na spletnih straneh podjetij, ki vas zanimajo, ali v časopisih in revijah (npr. Finance, strokovni časopisi). Če ste našli podjetje, ki se vam zdi zanimivo oziroma bi si tam želeli delati, vendar trenutno nima razpisanega delovnega mesta, ki bi bilo primerno / zanimivo za vas, lahko s podjetjem vzpostavite direkten kontakt (npr. prek maila, klica, ali se vpišete v bazo) in se na takšen način predstavite potencialnemu delodajalcu.
2. Pomen družbenih omrežij in dobrega LinkedIn profila
LinkedIn (pa tudi Facebook in druga družbena omrežja) postaja vedno bolj pogosto uporabljeno orodje za pridobivanje in iskanje kadrov, zato vam priporočamo, da kvalitetno in premišljeno oblikujete svoj profil ter ste ob tem pozorni na priložnosti, ki jih ponujajo podjetja. Na svojem LinkedInu poskusite izpostaviti čim več pomembnih kariernih mejnikov - vse pretekle zaposlitve, svojo izobraževalno pot, lahko pa svoj profil okrepite še z dodatnim opisom svojih kompetenc in dodatnimi izobraževanji ter zanimanji. V kolikor aktivno iščete zaposlitev, lahko na LinkedInu z nastavitvijo okvirja #opentowork to tudi označite.
3. Grajenje na svoji socialni mreži
Pomembno je, da gradite svojo socialno mrežo – tako osebno kot tudi profesionalno. Nove kontakte, ki so vam lahko v pomoč pri iskanju nove zaposlitve, lahko vzpostavljate na različne načine: udeležba na izobraževanjih, konferencah, ki jih organizirajo podjetja, na različnih dogodkih, kariernih / zaposlitvenih sejmih, Hekatonu, Kadrovskem šprintu…
4. Pomoč kadrovske agencije
Kadrovske agencije vam navadno omogočamo, da se vpišete v bazo kandidatov oziroma iskalcev zaposlitve (vpis seveda obravnavamo povsem diskretno), ponudimo pa vam lahko tudi druge storitve (npr. karierno svetovanje), ki vam lahko olajšajo vstop na trg dela in učinkovitost pri iskanju nove karierne priložnosti.
Danes smo torej z vami delili hiter pregled korakov, ki jih lahko naredite, ko se podate na pot iskanja nove zaposlitve. Če želite svoje korake poglobiti ter svoj nastop še izpiliti ali pa ugotoviti v katero karierno smer svojo pot sploh nadaljevati, pa spremljajte naše prihodnje objave v katerih bomo govorili več o kariernem svetovanju, kaj karierno svetovanje sploh vključuje ter komu je namenjeno.
Prispevek sta za vas pripravila:
Nejka Progar, mag. psih. in Jani Zupan, MBA